Zadzwoń do nas! Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania - tel. 731 059 182

Wpisy

Wpisy2021-12-20T15:53:34+00:00
Kraków, 14/10/2021 r.
WOLNOŚĆ
Jaka w ogóle jest definicja wolności?
Hmm… Wolność to możliwość wyboru…. 🧐
Balansowanie pomiędzy wolnością a stawianiem granic dziecku jest jak spacer po krawędzi nad przepaścią, musimy bardzo mocno się trzymać aby w nią nie spaść…
Niejeden rodzic zadaje sobie pytanie w tej kwestii:
🤔Jak zniosę wolność mojego dziecka?
🤔Jak ono ją rozumie?
🤔Czy da sobie z nią radę?
🤔A może ulegnie wpływom innych?
Mieć rodzinę i być wolnym jednocześnie to nie łatwa sztuka… nie jednym należy się order!
Prawo do posiadania czegoś i tym zarządzanie…
Jak się tego trzymać skoro dajemy dziecku paczkę cukierków i narzucamy mu, że „musi się dzielić” „podziel się” „poczęstuj kolegę” – nic nie musi, może jeśli będzie tego chciało, a jak będzie chciało to będzie oznaczało, że przełamuje własny egoizm i owszem, dzielić się może, ale nie ze społecznego przymusu, czy „dobrego wychowania”. To właśnie wychodzi z wewnętrznego poczucia, że coś jest słuszne albo nie, a po drodze do tego stanu kształtuje własne JA. Wiele buntów i upadków przed nami i przed naszymi dziećmi . Koniec końców to one nas uczłowieczają.
Być może młody człowiek na swojej ścieżce rozwojowej odkryje przyjemność dzielenia się, ale musi odkryć ją sam. To jest wolność najwyższego stopnia.
Wolność to sztuka empatii i tylko ona może sprawdzić, ze nasze dzieci będą żyły w lepszym świecie niż my.
A czy są bezpieczne granice dawania wolności? Może:
👌 Bunt jedzeniowy? „Chcesz płatki czy kaszę na śniadanie?” a nie „Co chcesz na śniadanie?”
👌Przygotuj dwa zestawy ubrań do wyboru, lub dwie różne koszulki – daj wybór a nie pytaj „W co się dziś ubieramy?”
👌„Załóż czapkę” – a nie lepiej pokazać dziecku, że Ty wychodzisz w kapeluszu…
Należy rano wstać, pójść do szkoły, wykonywać polecenia nauczyciela… gdzie tu autonomia? Na pozór to wbrew wolności, a w rzeczywistości to właśnie ten etap w życiu, który uczy jak działać jako wolna osoba.
Dlaczego? Bo samo działanie ze swojej natury stawia nam opór, podobnie jak ciało. Trudno wstać, wziąć się do pracy, zmusić do pójścia na siłownie. Tym trudniej jest dokonywać zmian w swoim życiu i nie poddawać się, kiedy naprawdę jest nam trudno.
TO NIE OPÓR NASZEJ OSOBOWOŚCI, to opór naszego ciała związany ze zmęczeniem, czasami po prostu z lenistwem. Znamy to absolutnie wszyscy, bo wszyscy mamy gorsze chwile.
WARTO JEDNAK WIEDZIEĆ , ŻE TO MIĘDZY 6 A 13 ROKIEM ŻYCIA KSZTAŁTUJE SIĘ W NAS SIŁA, KTÓRA POZWALA TEN OPÓR PRZEKROCZYĆ. SIŁA WOLI I DZIAŁANIA PO SWOJEMU BUDUJE SIĘ PARADOKSALNIE W TYM, CO ŻMUDNE, CODZIENNE I NARZUCONE….
Każdy może sięgnąć chmur, wystarczy chcieć, zwalczyć swoje
słabości i przekroczyć opór własnego ciała!
Kraków, 27/09/2021 r.

Jak nasze dziecko radzi sobie z pójściem do pierwszej klasy.

A jak radzą sobie nauczyciele z pierwszakami? Niektórzy widzą zagubione dzieci, nieprzygotowane do szkoły i niesamodzielne… a rodzice? Rodzice zgłaszają, że ich dzieci gubią materiały ze szkoły, nie pamiętają co było na lekcjach, a nawet przychodzą w nie swoich butach do domu.
Czyżby przedszkolaki? – TAK!
To są drogie panie i panowie przedszkolaki, które są w samym środku gigantycznej zmiany swojego świata, dlatego zrozumiałe jest ich zagubienie, roztargnienie i inne zachowania budzące irytacje nauczycieli czy nawet rodziców…
Właśnie rozstali się ze swoimi kolegami i koleżankami z przedszkola… z zasadami, które były im znane, a tu nowe środowisko, nowi ludzie, wymagania i generalnie JEDNA WIELKA NIEWIADOMA. Ten emocjonalno-społeczny stan każdego siedmiolatka nie wynika z braku umiejętności wychowawczych rodziców, czy z nieprzygotowania do szkoły, lecz z sytuacji i naturalnych ludzkich reakcji na nią. Każdy z Nas, nie ważne czy ma 7 lat czy 38 lat w nowej żywicowej sytuacji musi się odnaleźć a do tego potrzeba CZASU. Czy oczekujemy od siedmiolatka wkraczającego w ten nowy, nieznany dla niego świat aby był od razu ogarnięty, samodzielny i gotowy do nauki?
To tak nie działa.
Każdy pierwszoklasista to nie tylko dziecko, które przynosi do szkoły plecak i swoje kredki – to osoba z bagażem swoich dotychczasowych doświadczeń, myśli i emocji. Każdy w grupie pierwszoklasistów ma swój charakter, wrażliwość i swoje potrzeby. Oni mają ze sobą żyć przez kolejne 8 lat swojego życia, nie ma co żałować czasu na przygotowanie ich do tego życia i poświęcić zaledwie kilka tygodni na zbudowanie relacji między nimi a przede wszystkim na zaufanie jakim powinni darzyć siebie nawzajem.
Dziękuję.
Kraków, 22/08/2021 r.

Tak przy niedzieli….

W czasach tak ostrej konkurencji życiowej warto dużo lepiej pamiętać, szybciej i efektywniej się uczyć, by odnieść sukces.

 

 

Kraków, 20/08/2021 r.

Piątek piąteczek 🥰

Spokojnego i ciepłego weekendu dla Was!

 

 

Kraków, 18/08/2021 r.

Egzamin Ósmoklasisty Nam nie straszny!!!